1. třída – Koťátka

O děti se starají:

  • Bc. Zuzana Geröová
  • Petra Hrnčířová
  • asistentka pedagoga Zuzana Verbířová


Červen

Už je to tady – poslední náš společný měsíc, který začneme celoškolkovým výletem za liškou Eliškou spojeným s piknikem na louce. A jaký byl! Slunko, teplo, hřiště, jízda autobusem a pak velký výlet na cestu zpět. Ale zvládli jsme to – však už nejsme žádná malá koťátka! Jen se podívejte do galerie.

Další velký mezník je zahradní slavnost, kde nás budete moci vidět s malým vystoupením, které trošku ukáže, co jsme vlastně ten rok dělali. Takže mamky, taťkové – naplánujte si volné odpoledne!

A pak už povídání o létě, co k němu patří, kam se kdo chystá na prázdniny a než se nadějeme, budeme se s letošními Koťátky loučit…

A také změny, které s sebou přinesl souběžný provoz školky a začátek stavebních prací. Odpoledne zatím zůstáváme ve školce, takže se to snažíme dopoledne vynahradit a chodíme ven s batůžkem s pitím do okolí. Někdy do lesa, někdy na hřiště a někdy třeba malovat léto na chodník…

 

Květen

Máj je tady a s ním téma rodiny. Protože je důležité vědět kdo jsem, kdo jsou moji blízcí, jak se jmenují, i to, kde bydlím. Těšíme se na procházky do okolí a pomalu se připravujeme na zahradní slavnost pro rodiče. Čekat nás bude také oslava mezinárodního dne dětí a s ním malý zvířátkový svátek.

Duben

Jaro ťuká na dveře a my mu je otevřeme. Na procházkách se budeme koukat po zahrádkách, které jarní květy slunko už probudilo. Budeme malovat vodovkami a také stříhat, ať nám to jde pěkně od ruky. Po jarních květech se zaměříme na rodiny domácího zvířectva, abychom se naučili, ke komu patří hříbě nebo jehně. A pak už budou pomalým krokem přicházet velikonoce. Koukneme se na tradice spojené s jarním obdobím, budeme cvičit, tvořit a zpívat.
Sice nemáme ještě zahradu jako ze škatulky, ale už na ni alespoň občas můžeme jít, takže si budeme užívat naší prolézačky, kopečku i trampolíny. A protože už jsme velká koťata, měli bychom se také podívat trochu do světa. A tak se budeme vydávat na delší procházky, třeba na vzdálená hřiště, aby se nám chtělo chodit. A když hravě zvládneme toulání po Barrandově, třeba se v příštím měsíci odvážíme i na delší výlet.

A pozor. Letos nám na duben vychází Velikonoce. Ale je tu ještě jeden zajímavý den, který se ve školce nenecháme ujít. Úterý 30. nás čeká velký čarodějnický rej ve školce, kdy všichni přicházíme převléknutí za kouzelníky, mágy i čarodějnice, společně si trochu zařádíme a vše zakončíme hostinou z donesených dobrot.

Březen

Než přijde jaro podíváme se na každého z nás. Tedy, na člověka. Jak vypadá, co se schovává uvnitř a jak to tam všechno skrytě funguje. Určitě se podíváme na lidské smysly, se kterými si budeme trochu pohrávat a zkoušet, co umí. A k člověku určitě patří i zdraví a bacily. Takže ani oni neuniknou naší pozornosti.

Únor

Přichází pomaloučku a přinese nám čas k nahlédnutí do tiché zimní přírody. Budeme si povídat o tom, co v zimě zvířata dělají a jak jim můžeme pomoci. Společně se budeme starat o krmítko v zahradě, abychom mohli ptáky pozorovat.  A zvířátka spojíme s oblíbenými pohádkami – nejen o zvířátkách, protože princeznám by to jistě přišlo líto. A v neposlední řadě patří k únoru tradiční celoškolkový karneval. Všichni se ve školce promění ve středu 27.2. Můžete pomalu s dětmi vymýšlet masku, za co by chtěly přijít.

Leden

Nový rok přivítáme vzpomínáním na prožité vánoční svátky. Mráz přišel a tak jsme si povídání o sněhulácích mohli zpestřit také jejich stavbou na zahrádce. Zimní sporty se nám promítnou do výtvarných činností i do cvičení. A abychom nezapomněli! Musíme se podívat na to, co si v zimě obléci, aby nám zimní radovánky přinesly to pravé potěšení.

Prosinec

Už je tu: Jsou za námi tři měsíce školky. Děti si zvykly na prostředí naší třídy i její režim. A tak hurá do světa. Nejprve s představením divadla Na Větvi s jejich Adventním příběhem plného zvířat.

IMG-20181205-WA0002

Hned na to nás čeká místo koťátek třída plná čertů. A kdo ví, snad přijde i Mikuláš s andělem.

A dál? Přeci besídka pro rodiče!
V pondělí 10.12.  v 16 hodin jsou rodiče srdečně zváni na vánoční besídku do naší třídy. Můžete se těšit na pohádkové pásmo a zastavení v předvánočním shonu.  Pokud budete mít možnost, budeme rádi, když přinesete vánoční cukroví na ochutnání.

besídka

Následovat budou naše Koťátkové Vánoce a pak už jen klid v předvánočním spěchu. Budeme si hrát, namalujeme přání pro projekt Ježíškova vnoučata a budeme si uživat předvánoční čas očekávání. Jak si ho užila Koťátka, múžete nahlédnout v galerii, kde nechybí kapři a sněžná cesta za nimi i poslední předvánoční dne ve školce s curkovím.

Ať je i váš prosinec dobou klidu a radostného očekávání, Vánoční svátky v kruhu rodinném a vstup do roku 2019 plný zdraví a radosti.

Listopad

Vítr nám očesal listí ze stromů a dny se pomalu krátí. To je čas, kdy se ve třídě bavíme o Martinovi, protože jedno z velkých třídních témat je právě o tom, jak se chovat k druhým a jak s nimi v jedné třídě být. Protože rekonstrukce v zahradě je v plném proudu, vydáváme se na procházky. Někdy kratší, někdy delší. A abychom se úplně nepoztráceli, bereme s sebou provázek.

Čeká nás velký výlet do Čechovi stodoly. Kromě předvánočně vyzdobené stodoly s čerty a anděly nás bude čekat malá dílnička a cesta autobusem bude jistě taky novým zážitkem.

Společně nacvičujeme malé pásmo na vánoční besídku, na níž jsou všichni rodiče srdečně zváni 10.12. K tomu si přidáváme také dětské lidové písničky a objevujeme, co všechno jde z našich stavebnic postavit.

Říjen

Říjen je tu. Barví jablíčka i listí a tak se na ně podíváme zblízka i my.  Podíváme se na ovoce i zeleninu, zkusíme je třídit a rozpočítávat. Čeká nás první setkání s nůžkami a o tom, jak se vydaří se budete moci přesvědčit na síti v šatně.

Jablíčko se kutálelo
ze zahrádky ven,
kdo ho zvedl,
ten ho snědl,
třeba tenhle ten.

A pak už bude nejvyšší čas radovat se z barev podzimu a jeho plodů. Vyzkoušíme si nové výtvarné techniky –  budeme se učit pracovat se štětci a vodovými barvami, k frotážím využijeme voskové bločky a snad dojde i na práci s tuší. Protože k podzimním plodům nepatří jen ty jedlé ze zahrad, ale také vše co na nás padá v lese.

Les se stane naší druhou zahradou nejen kvůli inspiraci k tvoření, ale také díky rekonstrukci teras.

Září

Září se ponese ve znamení seznámení. Budeme poznávat novou třídu s jejími pravidly, která nám pomohou ve vytvoření bezpečného prostředí a samozřejmě se budeme poznávat také mezi sebou navzájem. A první den? Nové místo, nové hračky… podívejte se sami.

Informace o chodu školky, co s sebou a nač se připravit najdete zde.

Budeme se učit společně básničky. Pomohou nám orientovat se v čase a hlídají nás, abychom nezapomínali na důležité věci – třeba mytí rukou před svačinou, nebo to, jak se chovat ve vybraných situacích.

Kočky chodí tuze tiše,                                                                To jsou prsty, to jsou dlaně,
tlapky mají jako z plyše.                                                            mýdlo s vodou patří na ně.
Chodí tiše, či, či, či,                                                                      A po mýdle dobré jídlo,
ať je myšky neslyší.                                                                      a po jídle zase mýdlo.

 

Jsem šikovné koťátko,
velké budu za krátko.
Umím běhat, skákat, oblékat se,
obouvat a radovat se.

Zkus mě nechat, maminko,
ať to zkusím malinko.
Potrvá to chvilinku,
trpělivý tatínku.

Obléknu se, obuju,
moc vám za to děkuju.

 

Fotografie z naší třídy

Fotografie o tom, co se může dítě

v Koťátkách prožít, si můžete prohlížet v jednotlivých albech na http://ms-barrandov.rajce.idnes.cz/, přístupové údaje najdete v šatně na nástěnce.

Fotogalerie

IMG_20180917_133056
17. 09. 2018

je za námi! Společně jsme nachodili 309 km, o které se podělilo 80 dětí a 62 dospělých. Cestou se podařilo najít čtveřici obrázků a před cílem pak vyřešit hádanku. Odměnou [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »
Koťátka v listoví
16. 10. 2018

Zahradu nám zasypalo zlaté listí z javora. A jakou nám přineslo radost… Podívejte se sami tady…

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka
více  »
První den ve školce
16. 10. 2018

Je toho spoustu nového, ale nahlédnout za dveře třídy můžete zde.

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka
více  »
Čechova stodola
16. 11. 2018

Malá ochutávka z prostředí tématicky vyzdobené stodoly v malé obci Buková. Čertí škola, nebe s anděly a svatým Petrem a malá dílnička, odkud jsme si odvezli zvoneček na stromeček. Nahlédněte [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Žluťásci
více  »
Čertí den ve školce
05. 12. 2018

Je 5. prosinec. Večer budou městem chodit čerti, andělé a Mikuláš. A u nás ve školce už byl. Čerta s sebou nepotřeboval, měl jich plnou školku. A jací byli? Podívejte

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ
více  »
Vánoce u Koťátek
14. 12. 2018

Do školky už přišel Ježíšek. Měly děti radost? A co nám to přinesl?  Jen se podívejte…

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka
více  »