3. třída – Žluťásci

O děti se starají:

  • Jitka Obrazová
  • Bc. Iva Trombalová
  • asistentka pedagoga Zuzana Zdvořáčková

email: zlutasci@centrum.czŽluťásci

KVĚTEN A ČERVEN VE ŽLUŤÁSCÍCH

Blíží se konec školního roku a s ním se zlepšuje i počasí, a proto se snažíme trávit co nejvíce času venkovními aktivitami. Děti rády tráví čas na školní zahradě, která se znovu vylepšila a přibylo mnoho nových zahradních prvků. Pokud bude sluníčka ještě přibývat určitě přijde na řadu i mlhování na školní zahradě.

Děti také pilně nacvičují na Zahradní slavnost a již nyní se těší, jak Vám předvedou, co se naučily.  A musíme je moc pochválit za jejich šikovnost a chuť s jakou se do příprav pustily.

Nezapomínáme ani na náš třídní vzdělávací program, který je věnován rodině, dopravě a bezpečnosti při provozu a na konci školního roku nás také čeká poznávání našeho hlavního města a celé České republiky. Vše doplňujeme básničkami, písničkami i tématickými pracovními listy.

JARO U ŽLUŤÁSKŮ

Zima už nám konečně skončila a všichni se těšíme na první jarní paprsky a s nimi i častější a delší vycházky po Barrandově a okolí. Budeme společně zkoumat přírodu, hledat první jarní květiny a probouzející se přírodu. Nezapomeneme ani na zvířátka a jejich mláďátka.

Začali jsme také po dvou letech chodit na plavání a většina dětí je po prvních hodinách nadšená a spokojená. Děti si vodních radovánek moc užívají a jsou i velmi šikovné.

Ve volných chvílích se již i připravujeme a nacvičujeme na zahradní slavnost. Zatím Vám ale neprozradíme, co chystáme. To je pro Vás překvapení .

To vše doplníme písničkami, básničkami a pracovními listy.

JARO
Podívej se tamhle v trávě,
kytička vyrostla právě,
čechrá si zelenou sukýnku,
Protáhne si barevnou hlavinku.
Ke sluníčku lístky natahuje
ještě se ospale protahuje,
na louce už není jediná.

Vždyť jaro právě začíná!

SLUNÍČKO, SLUNÍČKO….                                                                  

Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko,                                                                                          
sedíš tu u cesty,                                                                         
stane se neštěstí, něco tě zajede. 

Elce pelce strejček Nimra,
koupil šimla v Kadani,                                                      

ani nevíš, jak to šimrá,
když mi lezeš po dlani.

Podívej se zvedá krovky,
asi někam poletí,                  

do nebe či do Stromovky,                                                       
hádej, hádej, hádej potřetí.

Nevím, nevím, nemám zdání,
počkej s nataženou dlaní.
Snad se vrátí za chviličku,
i ty malý popleto,

letí hledat osmou tečku.

Nevrátí se, nevrátí se,
nevrátí se, nevrátí se,
tak je to!

 

ZIMA U ŽLUŤÁSKŮ

Vánoce u Žluťásků proběhly klidně a spokojeně. Povedlo se nám nacvičit vánoční besídku a s úspěchem ji předvést rodičům. Ježíšek nám také přinesl nové hračky do třídy, a tak přispěl k rychlejšímu a příjemnějšímu čekání na toho „domácího“ Ježíška. Děti se s chutí naučily hodně koled, které by nejraději zpívaly celý rok.

Bohužel nám zatím letos nepřál sníh a tak děti neměly možnost vyzkoušet ani lopaty a ani příliš sněhových radovánek. Uvidíme, jaké počasí přinese zbytek zimy.

I program ve třídě byl velmi pestrý. Zabývali jsme se různými zimními radovánkami a sporty, povídali si i o bezpečnosti při těchto činnostech. Seznámili jsme se s méně známými olympijskými sporty a diskutovali nad českými úspěchy.

Pro děti bylo také zajímavé také téma lidského těla a lidských smyslů, kterým jsme se podrobně věnovali  a děti to velmi  bavilo.  A protože zima je spojená s větší nemocností dětí a letos tomu díky covidu nebylo jinak, nezapomínáme s dětmi probrat i zdravý životní styl a s tím spojené i zdravé stravování, otužování apod.  To vše je podepřeno výtvarnými činnostmi, pracovními listy a mnohými básničkami, písničkami a hrami. Např.:

Sněhuláček

Jedna koule, druhá koule, třetí koule, klobouk, nos,
Sněhuláček stojí bos.
Koho sníh a zima láká, postaví si sněhuláka.
Jedna koule, druhá koule, třetí koule, klobouk, nos,
Sněhuláček stojí bos.

PODZIM U ŽLUŤÁSKŮ

Začátkem školního roku jsme se hlavně seznamovali navzájem.  Snažili jsme si vytvořit fungující kolektiv, který budou děti rády navštěvovat. Zabývali jsme se tvorbou pravidel, kterými se řídíme jak ve třídě, tak i při hrách na zahradě a v blízkém okolí mateřské školy.

Rádi bychom Vám poděkovali za skvělou účast na již 6. školkovém běhu.  I tento rok vybrané peníze šly jako příspěvek na lišku „Elišku“ žijící v Chuchelském háji, kterou tímto sponzorujeme.

Koncem září a v říjnu jsme se věnovali našemu třídnímu vzdělávacímu programu. Povídali jsme si o ovoci a zelenině. Výtvarně i jinak ho zpracovali a pochutnali si na vlastnoručně vyrobeném ovocném salátu (foto k dispozici). Nezapomínáme ani na básničky a písničky spojené s touto tématikou. K tomuto tématu se učíme i dětmi oblíbenou písničku „Lečo“:

„Rajčata se rozhněvala na zelenou papriku,
Boj se vede bez milosti na syčícím rendlíku.
A pepř pálí, ze všech ráží, až se rendlík otřásá,
Na kusy je rozsekaná liberecká klobása.
Vejce kráčí odhodlaně proti dvěma cibulím,
Jenom já mám místo zbraně v ruce lžíci a už jím.“

A protože podzim je krásný a barevný, inspiruje nás i k dalším podzimním činnostem. Chodíme do blízkého lesa, kde sbíráme listy a různé plody podzimu, které pak zpracováváme do našich výtvarných děl. Pokud nám bude přát počasí, určitě půjdeme s dětmi pouštět draka a také si nějakého pro potěšení vyrobíme.

A v přípravách je již i vánoční besídka, která se uskuteční (snad) 15. 12. od 16. hodin. Těšíme se na Vás.

 

Fotografie z naší třídy

Fotografie si můžete prohlížet v jednotlivých albech na http://ms-barrandov.rajce.idnes.cz/, přístupové údaje najdete v šatně na nástěnce.

Fotogalerie

17. 09. 2018

je za námi! Společně jsme nachodili 309 km, o které se podělilo 80 dětí a 62 dospělých. Cestou se podařilo najít čtveřici obrázků a před cílem pak vyřešit hádanku. Odměnou [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »
29. 08. 2019

Letos již po páté! Odstartovali jsme 10.10. ve čtyři od tří hřišť a dvě lišky s námi! Čekalo na nás malé stopování žlutých liščích stop ve žlutém listí, obrázky na [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »