1. třída – Koťátka

O děti se starají:

  • Tereza Němcová-Petrášková
  • Petra Hrnčířová

email: ms.kotatka@centrum.czKoťátka

Informace o chodu školky, co s sebou a nač se připravit najdete zde.

Červen

Jak začít lépe než oslavou dne dětí? Vyrážíme na výlet do Chuchelského háje – čeká nás naše první společná cesta autobusem MHD, procházka do zookoutku, kde společně posvačíme a prohlédneme si zvířata. Nesmí chybět chvilka na hraní na lesním hřišti a pak už hajdy na louku do stínu modřínů, kde pro nás paní kuchařky připraví oběd formou pikniku. Kdo by tohle nechtěl zažít. S krásným počasím byl první červnový den jako malovaný.

Probíhají poslední zkoušky na vystoupení na zahradní slavnosti. Těšíme se, zahradu si vyzdobíme a ouho. V poledne začíná pršet a neustává. Vymýšlíme náhradní plán a nastupuje improvizace v prostoru budovy školky. Rodiče statečně přechází ze třídy do třídy ale i přes trochu zmatků nachází klauna Ferdu a i přes nesnáze s orientací v budově a trochu stístněnou atmosférou jsou naši předškoláci pasováni na školáky a slavnostní chvíle si ve vzpomínkách odnáší.

A dál? Povídáme si o dopravních prostředcích a také o tom, jak je náš svět veliký a že v každém koutě se žije trochu jinak. A pak už se budeme těšit na léto a prázdniny a připomeneme si, že na sebe musíme dávat pozor – to abychom se ve školce všichni v září sešli ve zdraví.

Na výlet se vydáme se třídou Sluníček do Zoo Chleby smluveným autobusem. Ale o tom, jaké to bylo povíme až příště.

Květen

Sice si z nás dělá počasí trošku šprýmky, ale my se nedáme. Radujeme se z květů v zahrádce a pouštíme se do opečování záhonku. Snažíme se trávit venku více času – teď už bez obav, že někdo bude odcházet s rýmou. Povídali jsme si o rodině, protože všichni ví, že v květnu má každá maminka svátek. A to se neobejde bez nějakého výrobku pro radost – a vázička s puntíky snad potěšila všechny.

Jaro je také dobou, kdy na svět přichází mláďátka všech zvířat – proto si na ně trošku posvítíme. To aby každý věděl, že kůňátka ani ovčátka nikde nenajdeme. A s hospodářskými zvířátky si užijeme i řadu legrace – protože jsou jako stvořená k napodobování, hádankám a mnoho jich také nacházíme v lidových písničkách.

Jeden den se naše třída proměnila v nemocnici pro plyšové kamarády. Děti se staly ošetřovately a velmi zručně obvazovaly tlapičky i hlavičky a slečny zdravotnice si získaly svou laskavostí jejich pozornost. A málokterý plyšáček odcházel ze školky bez obvazů.

 

Duben

Apríl nám přinesl proměnlivé počasí, že člověk neví, co si má obléct. Ale na nás si počasí nepřijde. Povídali jsme si o Velikonocích, učili jsme se koledu pro kluky a barvili si vajíčko, byť pro jistotu dřevěná. A dětem se moc povedla. Společně jsme si zaseli semínka a těšíme se každý den z toho, jak nám před očima roste tajemná rostlinka. Společně pozorujeme změny na školkové zahradě a pojmenováváme typické jarní v květy. A než nám duben skončí, prozkoumáme snad okolí školky a podíváme se pod pokličku čarodějnickým kotlíkům a na zoubek ježibabám. A k tomu bude neodmyslitelně patřit velký čarodějnický rej ve čtvrtek 27.4. – takže chystejte klobouky, sbírejte pavučiny – tento den se do školky sletí baby a ježibaby z širokého okolí.

Březen

Je dobou, kdy se zaměříme na člověka – jak vypadá, co skrývá uvnitř, jak fungují naše smysly a v neposlední řadě si povídáme také o tom, co dělat, abychom zůstali zdraví. K tomu neodmyslitelně patří říkanka „Polámal se mraveneček“, doktorský kufřík a hra na to, co se děje v ordinaci. Venku se radujeme z prvních jarních květů a začínáme první práce na záhonku. A na co se všichni těší nejvíce? No přeci na to, až vysvitne sluníčko a ohřeje nám zahrádku, aby začala naše pískovišťová sezóna!
A pozor – letos zahájena s prvním jarním dnem – tak se nezlobte za písek, který se odteď bude skrývat ve všech kapsách.

A na 30. březen jste všichni srdečně zváni do třídy Modrásků, kde se budou konat jarní výtvarné dílničky pro rodiče s dětmi a můžete se těšit na výrobu jarní závěsné dekorace.

Únor

Nejkratší měsíc v roce, ale nevadí. Obléct se ven už by pro nás měla být skoro hračka – vždyť pilně trénujeme oblékání už půl roku. Prostřít si umíme, ba i sklidit nádobí ze stolu. A u jídla – tam už víme, že máme nůž a vidličku. Tak je nejvyšší čas, aby dostala Koťátka příbor i doma a trénovala krájení.

Povídáme si o pohádkách a všem, co k nim patří – to máme všichni moc rádi. Protože pohádka – to je pro Koťátka celý svět. A než se rozkoukáme, bude tu karneval. K tomu neodmyslitelně patří smích, radost, taškařice a hlavně masky! Těšíme se, za co se Koťátka v den karnevalu do školky vydají a na vás pak bude čekat přehlídka alespoň ve fotogalerii.

Leden

A když jsme v novém roce přišli do školky, čekalo nás velké překvapení. Ježíšek přišel! A přinesl nám nové hračky! Jaká krása. Jen co si s nimi pohrajeme, řekneme si, co kdo našel pod stromečkem a jak strávil svátky. Chvíli na to odstrojíme vánoce, zahrajeme se na Tři krále a pak už nám snad zima zase nadělí tu pravou ledovou nadílku, abychom si mohli povídat o sněhu a ledu a všech radovánkách, co k zimě patří.

Povíme si o zvířátkách, jak tráví zimu, proč nás zima baví nám ukážou zimní sporty a také jak se řádně obléct, aby nám nezůstala rýma s kašlem, ale radost a úsměv. A kdyby nás nějaká nemoc přepadla, tak jak se s ní vypořádat.

Ale největší kus práce nás čeká při jídle. Začínáme si sami prostírat, nosit talířek i hrneček s pitím a u oběda se učíme zacházet s nožem a vidličkou. Takže maminky i tatínkové – pojďte s námi trénovat – práce je to veliká a potřebujeme trénovat každým dnem.

Prosinec

Čas kvapí a už otvíráme první okénko na adventním kalendáři. Navštívili jsme Čechovu stodolu v Bukové u Příbramě a podívali se k čertům do pekla i k andělům do nebe. A teď nás čeká ještě čertovský den ve školce – v pondělí se v naší třídě nesejdou koťátka, ale samí čerti a čertíci, kteří si trochu pohrají, trochu zařádí a kdo ví – třeba se na nás přijde podívat i Mikuláš s andělem.

A hned o pár dnů později – ve čtvrtek – nás čeká besídka! Přijďte se podívat na naši malou vánoční pohádku s trochou cukroví a vánoční náladou.

Pak už nás bude čekat těšení se na ježíška, budeme zpívat a poslouchat koledy, budeme malovat a stříhat a také si zkusíme něco společně upéct.

A plány jsou plána a jak to vše vypadá je věc druhá. Besídku jsme si užili, dětem se pohádka moc povedla, ale pak se mezi nás vplížil nějaký zákeřný bacil a čekání na ježíška už bylo doma s rýmou a kašlem.

Listopad

Společně se podíváme na to, co se děje v přírodě a čím vším nás může překvapit počasí. K tomu samozřejmě patří správné oblečení – a že se nám to někdy pěkně zamíchá – ráno teplá čepice a dopoledne na sluníčku pak běháme v mikině. I když už jen na chvilku.

Velkým tématem je chování k lidem kolem nás. Martin nepřijíždí pouze na bílém koni, také nás učí,  dívat se na to, co potřebují ti kolem. A protože už ve třídě zní veselý hlahol spokojených Koťátek – můžeme se pustit do dobrodružství poznávat ty druhé.

Vyzkoušeli jsme si nové výtvarné techniky a seznámili se s nůžkami. Takže se nebojte a když se doma budete nudit, klidně zkuste stříhat s Koťátky.

A v neposlední řadě se pomalu připravujeme na vánoční besídku – chystáme si pro vás malé představení, takže si nezapomeňte zaspat termín do kalendáře: 8.12. od 16,30.

Říjen

Říjen je tu. Barví jablíčka i listí a tak se na ně podíváme zblízka i my.  Podíváme se na ovoce i zeleninu. Čeká nás první setkání s nůžkami a o tom, jak se vydaří se můžete přesvědčit na síti v šatně.

A pak už bude nejvyšší čas radovat se z barev podzimu a jeho plodů. Vyzkoušíme si nové výtvarné techniky –  budeme se učit pracovat se štětci a vodovými barvami, k frotážím využijeme voskové bločky a snad dojde i na práci s tuší. Protože k podzimním plodům nepatří jen ty jedlé ze zahrad, ale také vše co na nás padá v lese.

O slunných dnech, kdy jsme vyšli ven v tričku si už necháváme jen zdát a je před námi velký kus práce. Učíme se samostatně oblékat – kalhoty na zahradu, mikinu a bundu. Pomalu se seznamujeme se zipem a tím, jak nad ním vyzrát a zimu si nepustit na bříška. Pojďte do toho s námi. Dopřejte dětem dost času a trpělivosti, ať se oblékají samy. Už jsou to velká šikovná Koťátka.

Září

První den je za dveřmi. Trocha obav, trocha zvědavosti, trocha těšení… Vše je připraveno pro Koťátka, která přijdou.

Září se ponese ve znamení seznámení. Budeme poznávat novou třídu s jejími pravidly, která nám pomohou ve vytvoření bezpečného prostředí a samozřejmě se budeme poznávat také mezi sebou navzájem. A k tomu se nám pod kotěcí kůži bude dostávat pravidelný režim činností – to abychom všichni věděli, co se kdy děje a co bude následovat.

Budeme se učit společně básničky. Pomohou nám orientovat se v čase a hlídají nás, abychom nezapomínali na důležité věci – třeba mytí rukou před svačinou, nebo to, jak se chovat ve vybraných situacích.

Kočky chodí tuze tiše,                                                                To jsou prsty, to jsou dlaně,
tlapky mají jako z plyše.                                                            mýdlo s vodou patří na ně.
Chodí tiše, či, či, či,                                                                      A po mýdle dobré jídlo,
ať je myšky neslyší.                                                                      a po jídle zase mýdlo.

 

Jsem šikovné koťátko,
velké budu za krátko.
Umím běhat, skákat, oblékat se,
obouvat a radovat se.

Zkus mě nechat, maminko,
ať to zkusím malinko.
Potrvá to chvilinku,
trpělivý tatínku.

Obléknu se, obuju,
moc vám za to děkuju.

Fotogalerie

29. 08. 2019

Letos již po páté! Odstartovali jsme 10.10. ve čtyři od tří hřišť a dvě lišky s námi! Čekalo na nás malé stopování žlutých liščích stop ve žlutém listí, obrázky na [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »