1. třída – Koťátka

O děti se starají:

  • Bc. Zuzana Geröová
  • Petra Hrnčířová
  • asistentka pedagoga Zuzana Verbířová

email: ms.kotatka@centrum.czKoťátka

Květen

Máj máj máj…
Je dobou, kdy si připomínáme, jak jsou důležité maminky a celá rodina. Budeme si povídat o tom, co dělají rodiče, když jsou v práci a podíváme se na zoubek různým povoláním. A protože se blíží léto a čas dovolených, jedním z květnových témat bude doprava – ta bývá nejvíc oblíbená u kluků. A pak už se nám bude blížit zahradní slavnost. Určitě si rezervujte termín 9.6. od 15,30 – ať si nenecháte ujít představení jednotlivých tříd.

Duben

Duben nám přinesl jarní počasí i ty správné aprílové okamžiky. Došlo na radostné zahájení pískové sezony a obdivování se kráse, kterou maluje v přírodě jaro. Barvy si procvičujeme na jarních květinách, rovnováhu zkoušíme v lesíku a na hřišti. Budeme si povídat o zvycích, které patří k velikonocům a jistě neopomeneme vyrobit nějakou dekoraci.
Radujeme se z pokroků našich Koťátek a v šatně se učíme, jak si pověsit bundu na ramínko. U stolu trénujeme jíst příborem – a že to někdy není hračka, to si jistě umíte představit.

A pozor! Duben je čas čarodějnic! Nachystejte šaty a mňamky, sletíme se 28. v naší třídě. A protože slet má být velký, určitě se nám podaří setkat se s čarodějnicemi i z ostatních tříd.

Březen

Je tu s vůní pomalu se blížícího jara. Než se nám plně ukáže, dopřejeme si dost času na poznávání lidského těla – co skrývá, jak funguje a jak se o něj máme starat, abychom byli zdraví a veselí a plni chutě poznávat svět kolem nás. Ovládneme nůžky a lepidlo, pohrajeme si s barvami, budeme zdolávat překážky a nástrahy opičích drah, zkusíme si relaxovat a poznávat svět kolem nás prostřednictvím všech smyslů, budeme se radovat z toho, co jsme se už naučili. Ale ze všeho nejvíc se budeme věnovat společnému hraní – naší největší práci, která nemá jasně daná pravidla, ale je o to důležitější. Učíme se společně jak si říci o pomoc, jak pozvat kamaráda ke hře, jak se domluvit, když chci něco jiného než kamarád, jak se zachovat, když se mi něco nepovede a co mohu udělat, když je někdo kolem smutný.

Únor

Sice je měsícem nejkratším, ale to nevadí. Těšili jsme se na zimní radovánky na sněhu. Příroda si s námi ale trošku hraje – nu což. Sice sněhuláci venku nestáli, ale v šatně nám vyrostli z modelíny. Zkusili jsme si stříhat a Koťátka jsou moc šikovná. Určitě se nebojte s nimi stříhat proužky ani kolečka. Půjde jim to moc hezky.
Zimní olympijské hry a zimní sporty jsme si vyzkoušeli také – takové lyžování na novém koberci nebo sjezd po lavičce… to je panečku prima.
A co teprve pohádky – ty máme rádi všichni. Podíváme se na zoubek Otesánkovi, upečeme koláč pro Karkulčinu pohádku, projdeme lesem jako Jeníček a Mařenka. A to zdaleka není všechno! Protože březen začne karnevalem – tak hajdy vymýšlet masky!

A schválně, jestlipak už jste nás viděli s příborem?

Leden

Nový rok přivítáme vzpomínáním na prožité vánoční svátky a povídáním o třech králích putujících do Betléma. Snad přijde mráz, protože až schováme stromeček, bude nejvyšší čas podívat se na to, jak se v zimě oblékat, abychom si užili zimních radovánek, sportu a sněhuláků.

Ale velká změna je pro nás oběd, kdy už máme příbor a učíme se, jak s ním.

Prosinec

Už je tu: Jsou za námi tři měsíce školky. Děti si zvykly na prostředí naší třídy i její režim. A tak hurá do světa. Už si troufneme jít na procházku mimo naši zahradu a to je panečku krok!

Hned na to nás čeká místo koťátek třída plná čertů. A kdo ví, snad přijde i Mikuláš s andělem.

A dál? Přeci besídka pro rodiče!

Můžete se těšit na pohádku o tom, jak kočička uzdravila pejska a zastavit se na chviličku v předvánočním shonu. 

Následovat budou naše koťátkové Vánoce a pak už jen klid v předvánočním spěchu. Budeme si hrát, povídat, zpívat a půjdeme se podívat na kapry, abychom si ukrátili dlouhý předvánoční čas očekávání. 

Ať je i váš prosinec dobou klidu a radostného očekávání, Vánoční svátky v kruhu rodinném a vstup do roku 2022 plný zdraví a radosti.

Listopad

Vítr nám očesal listí ze stromů a dny se pomalu krátí. To je čas, kdy se ve třídě bavíme o Martinovi, protože jedno z velkých třídních témat je právě o tom, jak se chovat k druhým a jak s nimi v jedné třídě být. A s radostí musíme říct, že letošní rok je v naší třídě za odměnu.

Čeká nás velký výlet do Čechovi stodoly. Kromě předvánočně vyzdobené stodoly s čerty a anděly nás bude čekat malá dílnička a cesta autobusem bude jistě taky novým zážitkem.

Společně nacvičujeme malé pásmo na vánoční besídku, na níž jsou všichni rodiče srdečně zváni i když budeme muset ohlídat zrovna platná opatření. 

Říjen

Říjen je tu. Barví jablíčka i listí a tak se na ně podíváme zblízka i my.  Podíváme se na ovoce i zeleninu, zkusíme je třídit a rozpočítávat. 

Jablíčko se kutálelo
ze zahrádky ven,
kdo ho zvedl,
ten ho snědl,
třeba tenhle ten.

A pak už bude nejvyšší čas radovat se z barev podzimu a jeho plodů. Vyzkoušíme si nové výtvarné techniky –  budeme se učit pracovat se štětci a vodovými barvami, k frotážím využijeme voskové bločky a snad dojde i na práci s tuší. Protože k podzimním plodům nepatří jen ty jedlé ze zahrad, ale také vše co na nás padá v lese.

Září

První den je za dveřmi. Trocha obav, trocha zvědavosti, trocha těšení… Sice nemáme zvenčí vše hotové, ale uvnitř je vše připraveno pro Koťátka, která přijdou.

Září se ponese ve znamení seznámení. Budeme poznávat novou třídu s jejími pravidly, která nám pomohou ve vytvoření bezpečného prostředí a samozřejmě se budeme poznávat také mezi sebou navzájem.

Informace o chodu školky, co s sebou a nač se připravit najdete zde.

Budeme se učit společně básničky. Pomohou nám orientovat se v čase a hlídají nás, abychom nezapomínali na důležité věci – třeba mytí rukou před svačinou, nebo to, jak se chovat ve vybraných situacích.

Kočky chodí tuze tiše,                                                                To jsou prsty, to jsou dlaně,
tlapky mají jako z plyše.                                                            mýdlo s vodou patří na ně.
Chodí tiše, či, či, či,                                                                      A po mýdle dobré jídlo,
ať je myšky neslyší.                                                                      a po jídle zase mýdlo.

 

Jsem šikovné koťátko,
velké budu za krátko.
Umím běhat, skákat, oblékat se,
obouvat a radovat se.

Zkus mě nechat, maminko,
ať to zkusím malinko.
Potrvá to chvilinku,
trpělivý tatínku.

Obléknu se, obuju,
moc vám za to děkuju.

 

 

Fotografie z naší třídy

Fotografie o tom, co se může v Koťátkách prožít, si můžete prohlížet v jednotlivých albech na http://ms-barrandov.rajce.idnes.cz/, přístupové údaje najdete v šatně na nástěnce.

Fotogalerie

17. 09. 2018

je za námi! Společně jsme nachodili 309 km, o které se podělilo 80 dětí a 62 dospělých. Cestou se podařilo najít čtveřici obrázků a před cílem pak vyřešit hádanku. Odměnou [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »
29. 08. 2019

Letos již po páté! Odstartovali jsme 10.10. ve čtyři od tří hřišť a dvě lišky s námi! Čekalo na nás malé stopování žlutých liščích stop ve žlutém listí, obrázky na [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »