1. třída – Koťátka

O děti se starají:

  • Bc. Zuzana Geröová
  • Petra Hrnčířová
  • asistentka pedagoga Zuzana Verbířová

email: ms.kotatka@centrum.czKoťátka

Informace o chodu školky, co s sebou a nač se připravit najdete zde.

Leden

A když jsme v novém roce přišli do školky, čekalo nás velké překvapení. Ježíšek přišel! A přinesl nám nové hračky! Jaká krása. Jen co si s nimi pohrajeme, řekneme si, co kdo našel pod stromečkem a jak strávil svátky. Chvíli na to odstrojíme vánoce, zahrajeme se na Tři krále a pak už nám snad zima zase nadělí tu pravou ledovou nadílku, abychom si mohli povídat o sněhu a ledu a všech radovánkách, co k zimě patří.

Povíme si o zvířátkách, jak tráví zimu, proč nás zima baví nám ukážou zimní sporty a také jak se řádně obléct, aby nám nezůstala rýma s kašlem, ale radost a úsměv. A kdyby nás nějaká nemoc přepadla, tak jak se s ní vypořádat.

Ale největší kus práce nás čeká při jídle. Začínáme si sami prostírat, nosit talířek i hrneček s pitím a u oběda se učíme zacházet s nožem a vidličkou. Takže maminky i tatínkové – pojďte s námi trénovat – práce je to veliká a potřebujeme trénovat každým dnem.

Prosinec

Čas kvapí a už otvíráme první okénko na adventním kalendáři. Navštívili jsme Čechovu stodolu v Bukové u Příbramě a podívali se k čertům do pekla i k andělům do nebe. A teď nás čeká ještě čertovský den ve školce – v pondělí se v naší třídě nesejdou koťátka, ale samí čerti a čertíci, kteří si trochu pohrají, trochu zařádí a kdo ví – třeba se na nás přijde podívat i Mikuláš s andělem.

A hned o pár dnů později – ve čtvrtek – nás čeká besídka! Přijďte se podívat na naši malou vánoční pohádku s trochou cukroví a vánoční náladou.

Pak už nás bude čekat těšení se na ježíška, budeme zpívat a poslouchat koledy, budeme malovat a stříhat a také si zkusíme něco společně upéct.

A plány jsou plána a jak to vše vypadá je věc druhá. Besídku jsme si užili, dětem se pohádka moc povedla, ale pak se mezi nás vplížil nějaký zákeřný bacil a čekání na ježíška už bylo doma s rýmou a kašlem.

Listopad

Společně se podíváme na to, co se děje v přírodě a čím vším nás může překvapit počasí. K tomu samozřejmě patří správné oblečení – a že se nám to někdy pěkně zamíchá – ráno teplá čepice a dopoledne na sluníčku pak běháme v mikině. I když už jen na chvilku.

Velkým tématem je chování k lidem kolem nás. Martin nepřijíždí pouze na bílém koni, také nás učí,  dívat se na to, co potřebují ti kolem. A protože už ve třídě zní veselý hlahol spokojených Koťátek – můžeme se pustit do dobrodružství poznávat ty druhé.

Vyzkoušeli jsme si nové výtvarné techniky a seznámili se s nůžkami. Takže se nebojte a když se doma budete nudit, klidně zkuste stříhat s Koťátky.

A v neposlední řadě se pomalu připravujeme na vánoční besídku – chystáme si pro vás malé představení, takže si nezapomeňte zaspat termín do kalendáře: 8.12. od 16,30.

Říjen

Říjen je tu. Barví jablíčka i listí a tak se na ně podíváme zblízka i my.  Podíváme se na ovoce i zeleninu. Čeká nás první setkání s nůžkami a o tom, jak se vydaří se můžete přesvědčit na síti v šatně.

A pak už bude nejvyšší čas radovat se z barev podzimu a jeho plodů. Vyzkoušíme si nové výtvarné techniky –  budeme se učit pracovat se štětci a vodovými barvami, k frotážím využijeme voskové bločky a snad dojde i na práci s tuší. Protože k podzimním plodům nepatří jen ty jedlé ze zahrad, ale také vše co na nás padá v lese.

O slunných dnech, kdy jsme vyšli ven v tričku si už necháváme jen zdát a je před námi velký kus práce. Učíme se samostatně oblékat – kalhoty na zahradu, mikinu a bundu. Pomalu se seznamujeme se zipem a tím, jak nad ním vyzrát a zimu si nepustit na bříška. Pojďte do toho s námi. Dopřejte dětem dost času a trpělivosti, ať se oblékají samy. Už jsou to velká šikovná Koťátka.

Září

První den je za dveřmi. Trocha obav, trocha zvědavosti, trocha těšení… Vše je připraveno pro Koťátka, která přijdou.

Září se ponese ve znamení seznámení. Budeme poznávat novou třídu s jejími pravidly, která nám pomohou ve vytvoření bezpečného prostředí a samozřejmě se budeme poznávat také mezi sebou navzájem. A k tomu se nám pod kotěcí kůži bude dostávat pravidelný režim činností – to abychom všichni věděli, co se kdy děje a co bude následovat.

Budeme se učit společně básničky. Pomohou nám orientovat se v čase a hlídají nás, abychom nezapomínali na důležité věci – třeba mytí rukou před svačinou, nebo to, jak se chovat ve vybraných situacích.

Kočky chodí tuze tiše,                                                                To jsou prsty, to jsou dlaně,
tlapky mají jako z plyše.                                                            mýdlo s vodou patří na ně.
Chodí tiše, či, či, či,                                                                      A po mýdle dobré jídlo,
ať je myšky neslyší.                                                                      a po jídle zase mýdlo.

 

Jsem šikovné koťátko,
velké budu za krátko.
Umím běhat, skákat, oblékat se,
obouvat a radovat se.

Zkus mě nechat, maminko,
ať to zkusím malinko.
Potrvá to chvilinku,
trpělivý tatínku.

Obléknu se, obuju,
moc vám za to děkuju.

 

 

Fotografie z naší třídy

Fotografie o tom, co se může v Koťátkách prožít, si můžete prohlížet v jednotlivých albech na http://ms-barrandov.rajce.idnes.cz/, přístupové údaje najdete v šatně na nástěnce.

Fotogalerie

17. 09. 2018

je za námi! Společně jsme nachodili 309 km, o které se podělilo 80 dětí a 62 dospělých. Cestou se podařilo najít čtveřici obrázků a před cílem pak vyřešit hádanku. Odměnou [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »
29. 08. 2019

Letos již po páté! Odstartovali jsme 10.10. ve čtyři od tří hřišť a dvě lišky s námi! Čekalo na nás malé stopování žlutých liščích stop ve žlutém listí, obrázky na [...]

Zařazeno: Fotogalerie – Koťátka, Fotogalerie – Modrásci, Fotogalerie – Sluníčka, Fotogalerie – Společné akce v MŠ, Fotogalerie – Žluťásci
více  »